Startuje kolejna edycja projektu.

49a5bb7f d9e4 4fc5 ad89 c4bff34709be

Jak co roku, w Świnoujściu miesiące maj i czerwiec oznaczają rozpoczęcie projektu edukacyjnego System Życia, który od prawie dekady jest realizowany na wyspach. Organizatorem projektu jest stowarzyszenie WinKids we współpracy z WOPR Świnoujście, a strategicznym sponsorem akcji jest GAZ-SYSTEM SA.

Celem tego ważnego projektu edukacyjnego jest skierowanie go do mieszkańców Świnoujścia oraz turystów, aby zwiększyć świadomość i zapewnić bezpieczeństwo nad wodą. Statystyki utonięć w Polsce wskazują na pilną potrzebę edukacji w tym zakresie. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2022 roku odnotowano ponad 400 przypadków utonięć, z czego wiele miało miejsce na obszarach wodnych, takich jak jeziora, rzeki czy morze. Projekty edukacyjne, takie jak System Życia, mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu tym tragediom.

System Życia składa się z czterech etapów, podczas których organizatorzy przekazują zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz uczą udzielania pierwszej pomocy. Obecnie trwa pierwszy etap, skierowany do najmłodszych uczestników projektu - przedszkolaków.

"Przed rozpoczęciem sezonu letniego bardzo zależy nam na odwiedzeniu naszych przedszkolaków. Podczas spotkań uczymy ich, jak prawidłowo wezwać pomoc pod numerem alarmowym 112, jak zachowywać się bezpiecznie nad wodą, jakie są zasady bezpiecznej kąpieli, co należy zrobić w przypadku zagubienia się na plaży oraz jak udzielać pierwszej pomocy" - komentuje Jarosław Włodarczyk, jeden z instruktorów projektu.

Kolejne etapy projektu to spotkania na świnoujskich kąpieliskach oraz, zaraz po wakacjach, spotkania w szkołach podstawowych. Podczas tych spotkań organizatorzy skupiają się na edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego zachowania nad wodą, rozpoznawania zagrożeń, udzielania pierwszej pomocy oraz korzystania z ratowniczych urządzeń na plażach.

Na zakończenie projektu organizowane są otwarte szkolenia z pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatora dla wszystkich chętnych mieszkańców Świnoujścia. To niezwykle istotne, aby jak najwięcej osób miało podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ponieważ szybka i właściwa reakcja w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia to nawet 90% szans dla na przeżycie dla osób poszkodowanych.

23 listopad 2023

Szanowni Państwo, Od tego roku zapisy na nasze półkolonie i obozy...

22 listopad 2023

W tym miesiącu jesteśmy w SZKOŁACH!

20 listopad 2023

W październiku i listopadzie stowarzyszenie WINKIDS razem z WOPR...

19 październik 2023

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, Mamy przyjemność poinformować, że wkrótce...

30 sierpień 2023

W miniony weekend zakończył się drugi etap projektu profilaktycznego...

06 sierpień 2023

Czy Wasze dzieci marzą o opanowaniu wodnych sztuczek i zdobyciu tytułu...

03 lipiec 2023

Jak co roku, w Świnoujściu miesiące maj i czerwiec oznaczają rozpoczęcie...

17 maj 2023

Z okazji Dnia Dziecka, zapraszamy Was do udziału w zawodach pływackich...