Scratch Studio wiek_6+

Scratch Studio

Zajęcia z programowania Scratch w Świnoujściu z WinKids.

"Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką."
autor: Bill Gates


Scratch - co to takiego?
Jasne wyrażanie swoich oczekiwań. Logiczne myślenie. Konsekwentne dążenie do celu, cierpliwość i wytrwałość. Twórcze szukanie nowych rozwiązań. To język programowania, który został specjalnie stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży. Jego konstrukcja jest tak przemyślana, aby za pomocą ustawiania kolorowych bloczków (“puzzli”) w ustalonej kolejności oraz ich logicznej konfiguracji tworzyć interaktywne opowieści, gry i animacje. W praktyce oznacza to, że dziecko nie potrzebuje spędzać kilku godzin, dni, a nawet tygodni na nauce tekstowych komend, jak ma to miejsce w standardowych językach programowania.

Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia odbywają się w formie warsztatów, podczas których kładziemy nacisk na praktyczne umiejętności. Najważniejszym aspektem podczas nauki podstaw programowania jest dla nas to, aby opanowanie tych umiejętności przychodziło z dużą łatwością oraz sprawiało mnóstwo radości. Jest to gwarancja tego, że każdy podczas nauki będzie się dobrze bawił lub też tego, że każdy podczas zabawy będzie się doskonale uczył :). Podczas warsztatów, każdy uczestnik ma do dyspozycji własny komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Ponadto jeśli zajęcia scratch łączone są z klockami LEGO WeDo - to również każdy uczestnik dostaje wyłącznie do swojego użytku zestaw klocków. Każdy uczeń ma własne konto w środowisku Scratch, na które loguje się podczas zajęć. Pozwala to na dostęp do swoich projektów z każdego komputera. Podczas zajęć metodą małych kroków wspólnie piszemy program i zastanawiamy się jak osiągnąć wyznaczony cel. Dzięki tym małym krokom dowiadujemy się, jak działają instrukcje warunkowe, pętle, zmienne oraz uczymy się logicznego myślenia.

Dla kogo są zajęcia?
Nasze zajęcia "Scratch Studio" kierujemy do dzieci od 6 roku życia, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem i rozwijać kreatywne myślenie. Dzięki różnorodności tematów i dowolności w wybieraniu przedstawionego świata nasze zajęcia spodobają się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom.

Gdzie i kiedy odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywają się w sali, która na stałe została przygotowana specjalnie na te zajęcia. Nasze "Multimedialne Laboratorium" znajduje się na poddaszu w wyremontowanym budynku przy ulicy Jachtowej 9 w Świnoujściu (Basen Północny). Na potrzeby zajęć posiadamy bezpieczną salę multimedialną, gdzie każdy uczestnik ma swoje stanowisko do pracy. Sala wyposażona jest również w toaletę wyłącznie do użytku uczestników zajęć.
Z uwagi na panującą pandemię, nasza sla multimedialna jest stale dezynfekowana poprzez zastosowanie lampy UV-C, która może być bezpiecznie używana podczas obecności osób.